ŞİRKƏT 1847-Cİ İLDƏ GUSTAV MEGUİN TƏRƏFİNDƏN YARADIMIŞDIR. BU ALMAN YAĞ İSTEHSALI TARİXİNDƏ İLKDİR. ELƏ BUNA GÖRƏ DƏ MEGUİNİN HƏTTA LOGOSUNDA DA “OİLS OF GERMANY” YAZIR. MEGUİN BUNU HƏM TARİXİNƏ HƏM DƏ ALMAN ADINI QORUYAN KEYFİYYƏTİNƏ BORCLUDUR.
1890-Cİ İLDƏ İNDUSTRİ İNKİŞAF EDİR VƏ MEGUİN POLAD ƏRİTMƏ, MÜHƏRRİK ÜÇÜN VƏ EYNİ ZAMANDA HƏRƏKƏT HİSSƏLƏRİ ÜÇÜN QATI YAĞ İSTEHSAL ETMƏYƏ BAŞLAYIR. BU AVTOMOBİLLƏŞMƏYƏ VƏ İNDUSTRİNİN DAHA DA İNKİŞAFI ÜÇÜN ATILAN İLK ADDIMLARDAN OLUR. MEGUİN BU PROSESDƏ ÖZ ADINI TARİXƏ YAZIR
1 İYUL 1898-Cİ İLDƏ ALMANİYADA KÜÇƏ İŞİQLANDIRMASINDA MEGUİN LAMPALAR ÜÇÜN YANICI MADDƏ TƏKLİF EDİR. BELƏLİKLƏ MEGUİN İSTEHSALƏ GENİŞLƏYİR VƏ ÇOX ŞAXƏLİ YAĞ İSTEHSALINDAN TUTMUŞ KÜÇƏ İŞIQLANDIRMASINA QƏDƏR BÖYÜYÜR.
İKİNCİ DÜNYA MÜHARİBƏSİNDƏ ZƏDƏLƏNMİŞ VƏ İŞ İSTEHSAL QABİLİYYƏTİNİ İTİRMİŞ ZAVOD 1948 -Cİ İLDƏ YENİDƏN FƏALİYYƏTƏ BAŞLAYIR.
6 İYUL 1959-DA SAARLAND ALMAN BUNDESLANDİNƏ QOŞULUR VƏ BU MEGUİNİN YENİDƏN BÜTÜN ALMANIYADA SATIŞINI BƏRPA ETMƏYƏ DƏSTƏK OLUR.
2006-CI İLDƏ ERNST PROST (LİQUİ -MOLY GMBH RƏHBƏRİ) MEGUİN YAĞ ZAVODUNU ALARAQ BU İKİ ŞİRKƏTİ BİRLƏŞDİRİR VƏ RƏHBƏRLİK EDİR. ELƏ BU TARİXDƏN HƏMİŞƏ ALMANİYADA SATILMIŞ VƏ ALMANİYADA YAĞ TARİXİNİ YAZMIŞ MEGUİN MƏHSULLARI DÜNYAYA EXPORT EDİLMƏYƏ BAŞLAYIR.